2019.07.22. 016:04
A Kiscsőszi Pajtafesztiválon valósult meg, július 10-12 között a "Növelés vagy Nevelés?" projekt, hetedik Tanulmányútja.
Egy évtizede ismerkedünk, barátkozunk több Veszprém megyei hagyományőrző civil szervezettel (Élő Forrás, APTE, Fordulj Kispej Lovam Néptáncegyüttes), akik a nagy múltú Kicsőszi Pajtafesztivál szervezői és megvalósítói. A „Növelés vagy Nevelés?” című EFOP projektünk biztosította lehetőség birtokában szeretnénk tovább építeni, fejleszteni és más szervezetek képviselői (célcsoport) számára is biztosítani az együttműködés csatornáit a fenti szervezetekkel. Erre biztosít alkalmat, mintegy keretet, „ürügyet” a Kiscsőszi Pajtafesztivál, mert ott a szervezésben résztvevő szervezetek tevékenysége „élő”-ben tanulmányozható. A jobb megismerést és a kapcsolatok kialakítást a művészeti területet ismerő szakértők bevonása fogja segíteni.
Szakértők: Kovács Krisztián (népi kikiáltó, vőfély néptáncoktató), Bánhelyi József (népi fotográfus)
Minden résztvevő számára sokféle tudás és kapcsolati bővüléssel járt az erősen közösségi alapon működő rendezvény hátterének, megvalósulásának tanulmányozása.
A szervezést végző szervezetek mindegyike elkötelezett a néptánc, a népi kultúra megismertetése és ápolása területén. Ezen hagyományőrző-újító, a néptáncot, zenét professzionális szinten űző csapat adja a szervező csapat alapgárdáját a mintegy két évtizede zajló megmozdulásnak. A rendezvény keretében különféle, kisebb-nagyobb, közösségi alapokra épülő művészeti és közösségépítő folyamatok zajlottak, egy 100 fő alatti településen (!), amelyek töretlenül vonzzák nemcsak az ország, de a hátrányos helyzetű kistérség különböző szervezeteit, közösségeit, hagyománykedvelő fiataljait, öregeit egyaránt.
Itt a tanulmányútról készült fotókat hozzuk nyilvánosságra.
A projekt célja a transznacionális együttműködések elősegítése, valamint a közösségalapú életmód és kultúraterjesztés erősítése a vizuális művészetek valamint a népi kultúra és hagyományok alkalmazásával a magyarországi konvergencia régiókban élők számára. Célja továbbá, a nemzetközi tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése, kipróbálása és ajánlások kidolgozása a hazai alkalmazásra. A hazai fejlesztések
mellett szükséges nemzetközi szakpolitikai tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése is, a megoldandó társadalmi hiányok és problémák j
obb kezelése érdekében.
A pályázatot az EFOP-5.2.2-17 Transznacionális együttműködések című felhívás alapján nyerte a Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány, konzorciumi partnerségben a békéscsabai Csaba Kulturális Egyesület a Táncművészetért szervezettel. A nyertes projekt 2017. november 1. és 2019. november 30. között kerül meggvalósításra, „NÖVELÉS vagy NEVELÉS?" Közösségalakító tevékenységek Magyarország hátrányos helyzetű térségeiben (azonosítószám: EFOP-5.2.2-17-2017-00074) címmel, 50.000.000 Ft vissza nem térítendő, 100%-os mértékű állami támogatottsággal.