TERMÉSZEMEGISMERŐ MŰHELY
BOJTÁRKÉPZŐ - BERKI HALÁSZAT - MESTŐR PISTI TÚRA
2017. július 16-23.
somogyfajszi kastély és madárparadicsom
szervező:
Somogy Természetvédelmi Szervezet
Kedvezményes jelentkezési határidő:
2017. június 15.
(utána teljes áru részvételi díj a tábor kezdetéig)
Jelentkezési lap letölthető a lap alján!
A tavalyi tapasztalatok alapján a 3 műhelyt összevontuk és kiegészítettük a madárparadicsomra oly jellemző madármegfigyelés lehetőségével, de előzetesen lehet jelezni ki melyikre szeretne specializálódni vagy minden műhelybe szeretne belekóstolni.
A következő ismeretterjesztő szövegek, írások a műhelyre való ráhangolódást segítik:
A PÁSZTOROKRÓL
A régi magyar világ fontos és jellegzetes népcsoportját jelentették a pásztorok. Ne feledjük népünk ősi, többségében nomád, pásztorkodó életmódját, amelyet az 1000 év alatt lassan, módszeresen kiöltek belőlünk a letelepedett életmód és vallásváltás kényszerei. Ezen életmód utolsó letéteményesei a pásztorok voltak, ők őrizték meg a legtovább az ősi szokásokat, hidelmeket, mert sajátos, rideg életmódjukkal kevéssé tudtak beilleszkedni a "civilizálódó" világba. A mai - az ősi hagyományait gyorsan félredobó - gondolkodás könnyen összemossa őket a paraszti rétegekkel. De ezen feltételezés olyannyira téves, hogy két éve, öreg gömöri pásztorokkal beszélgetve megtudtuk, hogy az előző század közepéig (50-60 évvel ezelőtt!!!), hiába éltek egy faluban, a pásztorok és a parasztok egymással nem keveredtek, nem házasodtak, külön kasztot képeztek. Mert a földhöz és az állatokhoz élő réteg életmódja nagyon sokban különbözött egymástól. Kívülről tekintve a pásztorokat sokat ácsorgó, unatkozó, botjukat farigcsáló embereknek tartják, legalábbis a szorgos földművelőkhöz képest. De ez nem így van! Fénykorában a pásztor "szakma" komoly tudomány volt. És itt a tudomány szó nem fellengzős kifejezés, szófordulat, hanem valós tartalommal bíró megjegyzés. A pásztornak nemcsak ahhoz kellett értenie, hogy mikor és merre terelje legelni a nyájat, mikor és hogyan kell megnyírni, fejni az állatokat, hogyan és mit kell készíteni a tejből és még számtalan praktikus dolgot (pl. az időjárás jóslása, kezelése), hanem orvosnak is kellett lennie. A terelés közbeni láb és egyéb sérülések, betegségek, járványok komoly veszélyt jelentettek az állományra, amelyen a pásztor megélhetése múlott. Aki jobban értette a csíziót, annak egyre bővült az állatállománya. Pl. a fél évszázaddal ezelőtti pásztorok egy része még képes volt - nagy eséllyel - gyógyítani a kergebirka kórt. Ehhez fel kellett nyitni a koponyát. És mi ez ha nem komoly szintű orvostudomány! Hasznos alapolvasmány - Herman Ottó: Ősfoglalkozások - Halászat és pásztorélet
BOJTÁROK KERESTETNEK
Na, de ne áruljunk el mindent előre, mert itt most bojtárképzésre keressük a jelentkezőket. Annyit azonban igen, hogy aki érdeklődéssel fordul eme ősi magyar foglalkozás felé és gyakorolni szeretné azt, most megteheti. Részt vehet a csorda kihajtásában. A pásztoroknak mindig voltak segítségei, komoly hierarhia uralkodott a pásztortársadalomban. A bojtár volt ennek az alján. Ő kezdte meg bojtár néven, általában kisgyermekként, gyakorlati úton tanulni, ellesnia szakmát az öregebbektől.
Fontos tudni, hogy a táborunknak otthont adó somogyfajszi Somogy Természetvédelmi Szervezet egyik célja az ősi pásztorkultúra fenntartása, gyakorlása, emiatt hosszú évek óta szürkemarha gulyát és rackanyájat tart területein. A gulyát a gulyás tereli a legelőkre, a nyáj szabadon mozog. Ízlelgessük ezeket a nyelvünkből lassan kivesző szavakat. A bojtárképző résztvevőinek - nem csak gyermekeket várunk - alkalmuk lesz gyakorolni a pásztorszakma egyes fortélyait a kihajtástól a behajtásig, az itatást,
A pásztorok jól ismerték a rét madarait - madárismeret. Hölgyeknek gyapjúfeldolgozás. Nem mellékesen, "át lehet hallgatni" a berki halász tábor és a Fekete István nyomdokaiban haladó berektúrába is. Egyéb kézműves foglalkozás: fazekas alapismeretek elsajátítása.
A BERKI HALÁSZATRÓL
A régi magyar világ fontos és jellegzetes népcsoportját jelentették a halászok, mindenféle módszerrel halat fogó lápi emberek, pákászok, csikászok... Herman Ottó A magyar halászat könyve című alapműve itt olvasható. A résztvevők számára ajánlott olvasmány. További hasznos olvasmányok: Herman Ottó -Ősfoglalkozások: Halászat és pásztorélet
HALÁSZOK KERESTETNEK
Itt most halászképzésre keressük a jelentkezőket. Aki érdeklődéssel fordul eme ősi magyar foglalkozás felé és gyakorolni szeretné azt, most megteheti, persze csak abban az esetben ha a nyár időjárásviszonyai, elsősorban a csapadékmennyiség lehetővé teszi. Mert az alacsony vízállás, a hinarasodás megakadályozhatja mindezt. De akkor mard még a varsaálíltás és kiszedés mestersége, mint ősi halásztevékenység.
Fontos tudni, hogy a táborunknak otthont adó somogyfajszi Somogy Természetvédelmi Szervezet egyik célja az ősi halászkultúra fenntartása, gyakorlása. A mai és az elmúlt 150-200 év közgondolkodása számára "furcsa" dolgot művelnek, nem lecsapolják a mocsarat, hanem a területen átfolyó patakot több helyen felduzzasztva, évek óta módszeresen elmocsarasítják a területet egy részét. Máshol felduzzasztva tavakat hoztak létre. Így a tavi és mocsárbeli halfogás is gyakorolható itt, szakemberek segítségével.
De a berki halászat lényege nemcsak a hal kifogása, hanem az elkészítése is. Nagyon sokféle népi halétel receptje, hagyománya, készítési módja maradt ránk. Lehet mindezeket gyakorolni.
Mindez történeti és praktikumgyakorló előadásokkal kiegészítve.
"MESTÖR PISTI"
berek túra Fekete István nyomában
FEKETE ISTVÁNRÓL
Fekete István (Gölle, 1900. január 25. Budapest, 1970. június 23.) író, számos ifjúsági könyv és állattörténet írója. Barátjával, Csathó Kálmánnal együtt az erdész-vadász irodalom legismertebb művelője. Jókai mellett minden idők legolvasottabb magyar írója. 2002 decemberéig legalább 8 700 000 példányban adták ki műveit magyar nyelven. Külföldön tíz nyelven, 12 országban, 45 kiadásban jelentek meg könyvei. (részletes élettörténete ide kattintva érhető el)
Fekete István rendszeresen vendégeskedett somogyfajszi rokonainál. A Korokna patak mentén gyakran gyalogosan ment a Nagyberekig. Gyerekkori élményei szinte minden regényében megjelennek, ami a kirándulásokhoz köthető. Hajnal Badányban c, kisregénye kifejezetten Somogyfajszon íródott. (A résztvevőknek kötelező olvasmány. A lap alján letölthető!)
A Tüskevár és a Téli berek képei mindenki előtt felelvenednek, akik résztvesznek túránkon. Egykori vízimalmok világa, kanyargó patakok csodálatos világa, ezer és ezer kincset rejtenek.
Gyalogtúra Somogyfajsztól Táska-Fehérvízig. A látottak feldolgozása. Menet közben jegyzetelés, fotózás, útinapló képzés.
A MŰHELY MIT BIZTOSÍT ÉS VÁR EL?
Jelentkezési feltételek:
A bojtárképző az elméleti és gyakorlati oktatáshoz a következőket tudja biztosítani:
1./ életkor
o 16 év alattiak, csak szülői engedéllyel vagy felügyelettel vehetnek részt a képzésben, mert pedagógiai felügyeletet nem tudunk biztosítani
2./ szakmai háttér
o racka nyáj és szürke marha gulya, tavak, túravezető
o elméleti és gyakorlati szakemberek, előadók
3./ sátrazási lehetőséget
o 5.000.-Ft/fő/hét (valójában a kastélyban való zuhanyozás és szenyvízszállítás költségeit foglalja magában)
o akinek a sátor nem felel meg a környéken kereshet magának szállást, van egy kiadó ház és a tornateremben is lehet hálózsákban aludni...
4./ étkezési lehetőséget (nem kötelező)
o menü előzetesen befizethető - a kastélyban van vendéglátó egység
kontakt:
Tömösváry Tibor Tel: 20/979-0408 E-mail: spanc@t-online.hu
Tavaly a következő árak voltak, várjuk az ideieket:
reggeli: 600.-Ft, ebéd: 1.200.-Ft vacsora: 1.200.-Ft
Lehet kérni az étkezések bontását is, ha valaki csak ebédet, vagy csak vacsorát kér, az is megoldható. (Egyébként csak messze található étkezési lehetőség.)
E műhelynél a sátrazás és étkezés ára, valamint az részvételi díj a Somogy Tervészetvédelmi Szervezet számlájára fizethető be. Számlaszám: 66900038 -11034971
Kérjük a feladásnál megjelölni:
"természetmegismerő műhely" részvételi költség
RÉSZVÉTELI DÍJ
A részvételi díj a tanárok, előadók költségeit foglalja magában!
2017. június 15-ig történő jelentkezés és befizetés esetén
(kedvezményes részvételi díj):
10.000.-Ft
2016. június 15. utáni jelentkezés és befizetés esetén:
16.000.-Ft
A műhely csak 10 jelentkező befizetés esetén tud elindulni!
A MŰHELY VÁZLATOS MENETE:
- július 16. érkezés
15:00 - 16:00 regisztráció; 17:00 ismerkedés, szakmai munka kezdete:
elméleti órák, ismerkedési est
- július 17-22. elméleti és gyakorlati órák; ismerkedés a pásztorkészségekkel, legeltetés, kihajtás, behajtás, karikásostor készítés, ismerkedés a rét madaraival, halászat hálóval és varsával, halételek készítése
- július 22. - a tanultak bemutatása, záróbuli
- július 23. - értékelés, hazautazás
vezetők, előadók:
Tömösváry Tibor - a Somogy Természetvédelmi Szervezet elnöke
Lancz Kálmán - számadó juhász
további információ:
Tömösváry Tibor
20/979-0408
spanc@t-online.hu