KÉPAJÁNLÓ
|
KÉPGALÉRIA
FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA - MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT - FOTÓ DOKUMENTÁCIÓ 1990-2023
itt minden képes információt megtalálsz a fesztiválról 1991-től egészen napjainkig.... sőt még egy kis előzményt is....
MEDIAnewAVE EGYÜTTLÉT 2024 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLIA
Ebben az évben a MediaNEWave filmes része, azaz a "Fényírók fesztiválja" idén ia Budapesten valósult meg, másrészt maradt a kistelepülésekre (Ravazd 2x és Somogyfajsz) szétszedett "járványkompatibilis" és környezettudatos koncepció április végétől július végéig. Mindez az év további részeiben kiegészül a Mediawave karaván sok Kárpát-medencei megmutatkozásaival. A készült dokumentéációs fotográfiákat helyszínek és alkotók szerinti bontásban lehet megtekinteni! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
MEDIAnewAVE EGYÜTTLÉT 2023 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Ebben az évben a MediaNEWave filmes része, azaz a "Fényírók fesztiválja" Budapestre költözött, másrészt maradt a kistelepülésekre (Ravazd 2x és Somogyfajsz) szétszedett "járványkompatibilis" és környezettudatos koncepció április végétől július végéig. Mindez az év további részeiben kiegészül a Mediawave karaván sok Kárpát-medencei megmutatkozásaival. A készült dokumentéációs fotográfiákat helyszínek és alkotók szerinti bontásban lehet megtekinteni! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2022 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a 4 településre szétszedett, április végétől július végéig tartó TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE 2022 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2021 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a 9 településre szétszedett, júniustól októberig tartó TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE 2021 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2020 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE 2020 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2019 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE 2019 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2018 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE 2018 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2017 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT 2016 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a TARTÓSHULLÁM / MEDIAWAVE 2016 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJÁ-ról.
MEDIAWAVE 2015 - TARTÓSHULLÁM EGYÜTTLÉT
Itt a MEDIAWAVE 2015 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a 2015 évi FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA - TARTÓSHULLÁM EGYÜTTLÉT-ről.
MEDIAWAVE 2014 EGYÜTTLÉT
MEDIAWAVE 2014 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! Az egyes fotós személyiségek vagy lelkes dokumentátorok nagy más és más oldalát látták, fogták meg az együttlétnek. Ki a hangulatok, más pedig az események dokumentálására koncentrált. Így nagyon széles hangulati kép bontakozik ki a 2014 évi FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA - MEDIAWAVE EGYÜTTLÉT-ről.
MEDIAWAVE 2013 EGYÜTTLÉT
MEDIAWAVE 2013 Együttlétről készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban!
MEDIAWAVE 2012 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt majd a MEDIAWAVE 2012 Fesztiválról készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban! A fesztivál előtt ide gyűjtjük a a fesztiválra nevezett és kiválogatott fotográfiákat, megvalósuló kiállításokról küldött előzetes fotókat.
MEDIAWAVE 2011 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a MEDIAWAVE 2011 Fesztiválról készült forográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban!
MEDIAWAVE 2010 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a MEDIAWAVE 2010 Fesztiválról készült fotográfiákat lehet megtekinteni napi, illetve alkotók szerinti bontásban!
MEDIAWAVE 2009 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Itt a 2009 évi MEDIAWAVE Fesztivál előzeteseit (képeslap, plakát, erotikus sziklarajzok, stb.) gyűjtjük, valamint majd a fesztiválon készült fotókat.
MEDIAWAVE 2008 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Szimbolikus fotó. A fesztivál alatt ellátogattunk a kajárpécri pincesorra, sok emlékezetes MEDIAWAEV piknik helyszínére, a fotón látható kolléganő, Vajda Violetta őseinek pincéjéhez. 2002-ben itt muzsikált együtt, az akkor a fesztivál nagypapájává avatott blues matuzsálem, Big Lucky Carter és a világhírű szaxofonvirtuóz, David Murray. Az év végén "Büklaki", ahogy az azóta szintén elhunyt Zerkula Jani bácsi nevezte, elköltözött az örök bluesmezőkre és tavaszra a kajárpéci vén diófa sem hozott új hajtásokat. A kajárpéci fanok ezért egy kis diófát ültettek helyébe, ami körül 2003-ban egy tuvai sámánasszony idézte meg Big Lucky Carter emlékét. E képen, 2008-ban az ismét nálunk járó David Murray-val rótunk le tiszteletünket a fánál és állapítottuk meg, hogy Büklaki bácsi emléke él... A 2002-es nagypapává avatás itt tekintető meg.
MEDIAWAVE 2007 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Terrakotta, Fatima Spar, Brötzmann, In memoriam Jogn Coltrane - Chris Potter, ICP Orchestra, Guixot de 8, Charles Gayle, Enrico Crivellaro, Montanaro, Balanescu... szóval 2007-re is gyűltek össze szép számmal izgalmas muzsikusok...
MEDIAWAVE 2006 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Corvus Corax, Imperial Crowns, Rotfront, Dave Holland Quintet, Marc Ribot Ceramic Dog, The Thing, Terje Isongset, és hivatalos botrányt kiváltó cirkuszi sátor Győr város főterén, a Széchenyi téren, jellemezték a 2006-os évet.
MEDIAWAVE 2005 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
A 15 éves évfordulóra sikerült villantani egyet, parádés programot összeállítani jazzben és ethno zenében is, A kialakult hangulatot nagyon jól mutatják a felvételek. Bár a Xántus János Műzeum udvara nem tudta pótolni a zsinagóga elvesztését, akkor kezdték felújítani, de a Rómer ház nagyon pörgött. A Széchenyi teret pedig legyeptégláztuk. Vidéki helyszínünk volt a Monostori erőd, Komáromban, Kajárpéc és Ravazd is. A zenei műhelyek is szaporodtak - jazz, ethno, underground...
MEDIAWAVE 2004 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Sajnos az Európai csatlakozás évéből nem sok fotográfia maradt fenn, de emlékeinkben ez az év is jó hangulatuként maradt fenn...
MEDIAWAVE 2003 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Az év legszörnyűbb eseménye Magyar nemzeti Attila, fő dokumentátorunk tragikus elvesztése volt, amely mély nyomokat hagyott bennünk.
MEDIAWAVE 2002 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
2002-ben is egy nagyon színes és minőségi programot sikerült összehoznunk. Három hazz nagyágyúval - Pharoah Sanders, Dewey Redman, David Murray - a programban. Big Lucky Cartert ismét meghívtuk és Kajárpécen, sok muzsikus segítségével, afrikai joruba szertartással a fesztivál nagypapájává avattuk. Sajnos ezen év decemberében örökre elment közülünk. 83 évet élt.
MEDIAWAVE 2001 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁL
2001 izgalmas év lett, teli híres és kevésbé híres vendégekkel. David Murraytől, James Blood Ulmeren át, Mark Whitecage-ig, Bálint Esztertől, Boris Kovacon át a Fantasmagoriáig. Akik aztán mind, egytől egyig visszajárókká váltak. Valószínüleg jól érezték magukat és jött Bittová is sokadjára, de a legnagyobb és legfontosabb élmény Big Lucky Carter blues matuzsálam megjelenése volt, aki Zerkula Jani bácsiékkal leütötte az össze sztárt. pedig csak mesélt és zenélgetett a két öreg a régi csajozásokról, fiatalságuk hangulatairól. És az sem volt mellékes, hogy nemcsak Kajárpécen volt MEDIAWAVE piknik, hanem Véneken is... sok-sok maradandó élménnyel.
MEDIAWAVE 2000 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
A 10. évfordulóra, mint általában az évfordulóinkra, válságos időszakban került sor. Az állami pénzosztó szervek a szokásosnál is több gondot gördítettek nem a megvalósítás, hanem a nemzetközi meghívások és azok kifizetése elé. Ha jól emlékezem egyedül Emir Kusturica meghívására koncentrátunk nagyon, mert legalább egy híres emberrel próbáltuk megteremteni, elfedni a háttérben lévő bizonytalanságokat. Ezt kifelé nagyjából sikerült is, legfeljebb mi kerültünk agyvérzés körüli állapotba.
MEDIAWAVE'99 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
A kilencedik évre egyet megint lépett előre a fesztivál. Az előző év sikeres részeit fejlesztgettük, finomítottuk. Az elrontott dolgokat javítgattuk. Egyre karakteresebbé vált a zenei és színházi program. megjelentek a saját produkciók is.
MEDIAWAVE'98 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Talán 1998 volt az egyik csúcspont a fesztivál történetében, itt kezdtek kiteljesedni az eddig érlelt folyamatok és kezdett rá fokozottan figyelni a külső és helyi közönség is. A Művészetek Szentélyét, a romos zsinagógát sikerült még jobban használni, Hédervár is még hatékonyabban pörgött. Igen jelentős és Magyarországon soha nem járt előadók jelentek meg. Pl. Íva Bittová, Tsoma, tibeti énekesnő, a Corvus Corax, Alexander Balanescu a Muzsikás együttessel, második tudományos konferenciánk "Piroslámpás évszázadok" címmel a prostitúcióról is nagy vihart kavart...
MEDIAWAVE'97 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
A hetedik év egy ismételt előrelépést jelentett és már nagyon jól dokumentált fotókkal. Az egyes események is és ami utólag jobban érdekes, a hangulat, a közeg, ami a rendezvényt körülvette. Sok jellegzetes győri és nem győri fesztiválarc lett megörökítve rajtuk. Két fontos előrelépés történt. Ekkor használtuk először a romos zsinagógát (Művészetek szentélyének átkeresztelve), amit a fotókon jól láthatóan gyorsan megkedvelt a közönség/közösség, másrészt először lehetett érzékelni, hogy nagyobb számmal jönnek győriek a fesztiválra. Eddig abszolut többségben voltak kívülről jövők, pestiek és külföldiek.
MEDIAWAVE'96 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
A hatodik évtől már maradtak fenn analóg fotók. Bár még nem túl sok. Ezért itt is ki kellett egészíteni filmekből kivagdalt képekkel a hangulatfotókat, hogy jobban, minél szélesebben látsszon a fesztivál hangulata.
MEDIAWAVE'95 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
Az ötödik évről is nagyon kevés analóg fotó marad meg, ellenben a videódokumentáció száma szépen szaporodott. Ugyanakkor szép számú fesztiválon kívüli, de ahhoz kötődő adódott számunkra, Kína felfedezésétől a Bilibáncs Fesztiválig, a pécsi Partinapoktól az első Ravazdi Kerekasztalig. És megjelent a fesztuóiválon az első világsztár: Alexander Balanescu Quartetjével, amely koncert videója szerencsére megmaradt.
MEDIAWAVE'94 - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA
A negyedik évről is nagyon kevés tényelges fotót találtunk, ellenben a megmarad videódokumentáció száma örvendetesen szaporodott (26 db). Már a fesztivál eseményeinek közel feléről maradt fent valami hangulatfelvétel, koncert és előadásrészlet. Ezért a videókból sikerült rengeteg közösségi hangulatot kiszedegetni, munkatársakról, közönségről... A videók itt érhetők el.
MEDIAWAVE'93 FESZTIVÁL
A harmadik évről sem találtunk fotókat, ezért a szerencsésen megmarad videódokumentumokból szedegettünk ki képeket. Zenekarokról, performancekről, protokoll eseményekről, filmesekről és a közönségéről. Hátha valaki felismeri ifjúkori magát vagy egy ismerősét és megosztja velünk a nevét, elérhetőségét és akkor azt a fotót, arcot is kitesszük weboldalunkra. A videódokumentációk itt érhetők el.
MEDIAWAVE'92 FESZTIVÁL
A második évből már maradt fent egy fotósorozat a dobozok mélyén, bár nem tudjuk ki készítette. Reméljük most kiderül és hátha másoktól is kerülnek elő emlékezetes fotográfiák. Ezért ezt az állmányt is kiegészítettük az első évnél sokkal több, de közel sem teljes, porosodó kazettákon megmaradt videódokumentációval. Koncertekről, zsűri beszélgetésekről, kiállításokról, novákpusztai majálishangulatokról. Már a második évben, mint az sokáig élő hagyománnyá vált, kimozdultunk Győrből. Az első kimozdulási helyszín a Mosoni-Duna melletti novákpusztai kastély és parkja, lőtere volt. Ami mondhatni nagyon "bejött". Nem csoda, hogy amíg lehetett, évente megismételtük.
NEMZETKÖZI FILM ÉS VIDEÓ MŰVÉSZETI FESZTIVÁL, 1991
Az első fesztiválról kevés fotó marad fent, videó kicsit több (itt érhetők el). Ezen szerencsésen fentmaradt tekercsek, azért jól mutatják a debütálás hangulatát, a kor közönségét, munkatársait, zsűritagjait és fellépő művészeit, kiállítóit. Ezért a megmaradt videószalagokból fotóként "kicsipkedtük" ezen hangulatképeket, hogy a fotógalériában is láthatóak legyenek.
A 90-ES ÉVEK MŰVÉSZETI ÉS IFJÚSÁGI KÖZÖSSÉGEI GYŐRÖTT
Győr város undergroundja - nem hivatalos művészeti, ifjúsági, szubkulturális közösségei - a rendszerváltás után új lendületet kaptak. Sok év elfojtásából szabadulva azt gondolták, hogy mindent lehet. De ez visszagondolva azért volt illúzió, mert miközben a tanácsok helyett létrejött önkormányzatok formailag szabadon működtek, valójában gesztusaikban és intézkedéseikben nagyrészt az előző rendszer hangulatait vitték tovább. Az új egyesülési törvény következményeként a gomba mód kicsirázó közösségek sok esetben formalizálódtak is. Nagy volt ebben az időszakban a mozgás, a lelkesedés létrehozta, majd a tevékenységi fázis lassan felmorzsolta azokat. Emiatt ezen időszak burjánzását lesz a legnehezebb feltárni, összegyűjteni. Az előzményekből következő jellegzetessége az időszaknak, hogy míg a szocializmusban létrejövő underground közösségek általában tudtak egymásról, és ha nem volt antagonisztikus ellentét köztük, akkor tagokban még átjárhatóság is kialakulhatott köztük, addig a 90-es évek tömegesen létrejövő közösségeinél, ez egyre valószínütlenebbé vált. Mindenki a saját mániáját, önmegvalósítását "nyomta ezerrel", nem nagyon figyelve a környezetére, az összefüggésekre. A hatalom, a helyi önkormányzat pedig erre rájőve ügyesen kihasználta ezen jelenséget. Az oszt meg és uralkodj elvével kiemelte, keblére emelte, kegyelté tette a számára hasznos vagy kellő kapcsolattal rendelkezőket, ezzel egyúttal támogatni is kezdte azokat. A számára kellemetlen, esetenként kínos kezdeményezéseket ellenben próbálta ellehetetleníteni, nem támogatni. Ezen utóbbi csoportba tartozott a Győri Vizuális Műhely, amely a város független szemléletű filmeseit és fotósait fogta össze egyesületként és lett az első, a második évtől MEDIAWAVE néven elhíresült fesztivál szervezője. Az első sikeres év után a fejlődés és továbblépésben segítő partnereit nem az önkormányzatban - hiszen az ellenségessé vált - találta meg, hanem más győri és nem győri underground szervezetben. És e "szép hagyomány" a mai napig is tart. Ezen fejezetet ezért a Győri Vizuális Műhely tagjainak, tevékenységének bemutatásával kezdjük, mert erről vannak dokumentumaink. A csapatban voltak függetlenfilmesek és fotósok vegyesen és az idősebb amatőrfilmes generációból is páran. Többen mindkét műfajban tevékenykedtek. Minden csütörtökön összejártunk a győri Ifjúsági Házban lévő klubba, ahol levetítettük egymásnak filmjeinket vagy egyszerűen csak beszélgettünk, tervezgettünk. Mikor melyek hazai és nemzetközi fesztiválra megyünk el vagy nevezzük filmjeinket. és persze a mi nemzetközi fesztiválunkat is tervezgettük, sőt előkészületként elkezdtünk járni a frissen megnyíló nyugat-európa film és videó fesztiválokra, kapcsolatteremtési célból...
A 80-AS ÉVEK MŰVÉSZETI ÉS IFJÚSÁGI KÖZÖSSÉGEI GYŐRÖTT
Győr városnak a rendszerváltás előtt is voltak nem hivatalos, tűrt vagy kevésbé tolerált művészeti, ifjúsági, szubkulturális közösségei. Sok esetben ilyen-olyan hivatalos formák alá betagozódva. Például az Ifjúsági házban számos klub létezett, amely klasszikus klubformát már sok esetben túllépte a 80-as évek langyos szocializmusának szabadabb, lazuló légkörét kihasználó, újat, frisset akaró győri fiatalság. A hivatalosságok is kénytelenek voltak engedni az új formák, irányultságok megjelenésének, mert így kezelhetőbbnek, ellenőrizhetőbbnek tartották az érezhetően gyorsuló társadalomalakulási folyamatokat. A zenei élet változása volt a vezérhajó, mert az a kezdetekben csak szórakoztató valaminek fogta fel a hatalom. Lassan szembesültek annak tartalmat, esetenként lázadást terjesztő formáival. A folyamat már a 70-es években megkezdődött, de igazán a nyolcvanas években gyorsult fel és burjánzott el. Olyannyira, hogy itt már tiltásokat is be kellett vezetni. De a zene mellett, amely a 70-es évek végén jazzklub és különböző irányultságú rockklubokban jelent meg, ott volt a hatalomban mindig félelmet keltő irodalom, vagy az áttételesebben ható képzőművészet és a videótechnika megjelenésével a drágaság és nehézkesség béklyójától megszabaduló független filmezés, amely új kihívások elé állította a folyamatokat kézben tartani akaró pártállami hatóságokat. (Csak a történeti hűség miatt megemlítendő, hogy Győr város vezetése - az országban egyedülálló módon - 1943-ban, rendeletileg betiltotta Győr városában a jazzt.) Itt most ezen időszak mozgásainak fotódokumentációit próbáljuk összegyűjteni. Képzőművészetit, zeneit, filmes, irodalmit, bármint, ami előkerül. Nem egyszerűen megvalósult produkciókról várunk fotókat, hanem szeretnénk megmutatni a közösségi működést, az egyes körökben mozgó aktív és kevésbé aktív figurákat. A nyolcvanas években az Ifjúsági házzal átellenben lévő Marika presszó volt a művészeti élet gyülekezőhelye...
A 70-ES ÉVEK MŰVÉSZETI ÉS IFJÚSÁGI KÖZÖSSÉGEI GYŐRÖTT
Győr városnak a rendszerváltás előtt is voltak nem hivatalos, tűrt vagy kevésbé tolerált művészeti, ifjúsági, szubkulturális közösségei. Sok esetben ilyen-olyan hivatalos formák alá betagozódva. Például az Ifjúsági házban számos klub létezett, amely klasszikus klubformát már sok esetben túllépte a 80-as évek langyos szocializmusának szabadabb, lazuló légkörét kihasználó, újat, frisset akaró győri fiatalság. A hivatalosságok is kénytelenek voltak engedni az új formák, irányultságok megjelenésének, mert így kezelhetőbbnek, ellenőrizhetőbbnek tartották az érezhetően gyorsuló társadalomalakulási folyamatokat. A zenei élet változása volt a vezérhajó, mert az a kezdetekben csak szórakoztató valaminek fogta fel a hatalom. Lassan szembesültek annak tartalmat, esetenként lázadást terjesztő formáival. A folyamat már a 70-es években megkezdődött, de igazán a nyolcvanas években gyorsult fel és burjánzott el. Olyannyira, hogy itt már tiltásokat is be kellett vezetni. De a zene mellett, amely a 70-es évek végén jazzklub és különböző irányultságú rockklubokban jelent meg, ott volt a hatalomban mindig félelmet keltő irodalom, vagy az áttételesebben ható képzőművészet és a videótechnika megjelenésével a drágaság és nehézkesség béklyójától megszabaduló független filmezés, amely új kihívások elé állította a folyamatokat kézben tartani akaró pártállami hatóságokat. (Csak a történeti hűség miatt megemlítendő, hogy Győr város vezetése - az országban egyedülálló módon - 1943-ban, rendeletileg betiltotta Győr városában a jazzt. Ezért a jazzklub 1976-os indítása az Ifjúsági házban ezt a tiltást oldotta fel, bár valószínűsíthető, hogy a szocialista hatóságok nem tudtak erről skandalumról.) Itt most ezen időszak mozgásainak fotódokumentációit próbáljuk összegyűjteni. Képzőművészetit, zeneit, filmes, irodalmit, bármint, ami előkerül. Nem egyszerűen megvalósult produkciókról várunk fotókat, hanem szeretnénk megmutatni a közösségi működést, az egyes körökben mozgó aktív és kevésbé aktív figurákat. A nyolcvanas években az Ifjúsági házzal átellenben lévő Marika presszó volt a művészeti élet gyülekezőhelye...
"BEST OF..." MEDIAWAVE FOTÓK
E fotógalériába a MEDIAWAVE Fesztivál különböző eseménytípusait jól reprezentáló fotográfiákat helyeztük el: hangulatfotók, zenei fesztiválrész, filmfesztiválrész, művészeti műhelyek (zenei, film, fotó), vidékprogramok… Az egyes fesztiválokról készült részletes fotóriportokat és hangulatképeket lásd évenkénti bontásban alant.
|
KIEMELT HÍREK
2024.06.03. 21:21
A Mediawave Alapítvány és az Őrhegy Udvarház Közösségszervező Kft. ŐRHEGY ART Művészeti Rezidencia programot hirdet Európában élő alkotók számára nyárra és az őszi, szüreti időszakra egyaránt. Angol nyelvű kiírás: https://orhegyart.wordpress.com/
Magyar nyelvű fordításért írj üzenetet: orhegyudvarhaz@gmail.com
2024.03.12. 22:12
Megnyílt a jelentkezés a 2024-es somogyfajszi Nyári Berekre!
A korábbi évekhez hasonlóan ismét vizuális, zenei, családi és gasztroműhelyekkel várunk benneteket!
Részletek és jelentkezés ITT.
TAGSÁGOK
PARTNER OLDALAK
|